Životní situace otců samoživitelů

Být sólo tátou není jednoduché...
16.9.2014 | zkouknuto: 3591x | komentářů: 8

Vychováváte (převážně) sám dítě nebo děti? Situace sólo otců je dosud podceňovaná a jen málo prozkoumaná. Proto rádi zprostředkováváme výzvu studentky FSS MU Barbory Švihálkové k zapojení se do jejího výzkumu životní situace sólo otců.


Ráda bych touto cestou požádala táty - samoživitele, zda by byli ochotní se účastnit výzkumu k mé bakalářské práci v rámci studia Fakulty sociálních studií Masarykovy univerzity, oborů Psychologie - Sociální práce. Jako téma své práce jsem zvolila životní situaci otců samoživitelů, protože této skupině je, podle mého názoru, doposud věnována malá pozornost.

Ráda bych tedy nabídla odlišný pohled na problematiku rodičů samoživitelů - a to z pozice osamělého otce. Podstatou výzkumu by byl ANONYMNÍ rozhovor, ve kterém by mě zajímalo např. skloubení rodičovských a profesních povinností, vlastní zdraví, sebehodnocení, volný čas, péče o děti, bydlení, zapojování ostatních rodinných příslušníků, zdroje podpory a podobně.

Veškeré získané informace budou použity pouze pro studijní účely a obsah rozhovoru nebude nikde zveřejňován. Moc děkuji za Vaše případné odpovědi a těším se na spolupráci.

Kontakt: BaraSvihalkova@seznam.cz, tel. 724 94 00 54


Komentáře

Životní situace otců samoživitelů ja otřesná, alespoň v mém případě, osobní volno 0,0 , najit si novou partnerku 0,0 , veškerý čas travím 3třema způsoby, dítě,práce a uklid, jestli to někomu funguje jinak tak blahopřeji :))

David | 8.2.2015 22:08 Citovat »

Krásný den,

pokud otec dětí dostane děti do péče je v tom opravdu sám a pokud neexistuje pomoc rodičů, byť minimální, padá večer do postele a neví, jestli se vůbec přikryl a ráno vstává s pocitem provinění, že usnul a spoustu toho nestihl a nepostaral se řádně o rodinu a její provoz.

Pokud ještě neexistuje spolupráce bývalé partnerky na výchově dětí, padají koníčky a veškeré osobní volno na úkor rodiny.

Pavel | 16.3.2015 06:55 Citovat »

Již 6 let mám v péči dceru.Teď jí je 12 let a bohužel na ní dostávám jen 200kč výživného.Bývalá nikde nepracuje a radši si schání různá razítka od doktorů.Dá se s tím vůbec něco dělat?

Standa | 18.3.2015 19:03 Citovat »
"Již 6 let mám v péči dceru.Teď jí je 12 let a bohužel na ní dostávám jen 200kč výživného.Bývalá nikde nepracuje a radši si schání různá razítka od doktorů.Dá se s tím vůbec něco dělat?"
Sára | 25.5.2016 14:07 Citovat »

Já se starám o kluka se silným ADHD (bude mu 5let) a o holku 7 let. Maminku nevídáme a že by nám platila alimenty neuvažuje. Poslední dobou se nacházím více méně v režimu robot a jedu tak nějak samospádem. Spát chodím stejně jako děti, protože prostě odpadnu. Jasně že všichni poraděj, že si můžu okidit, uvařit, vyžehlit atd. až usnou :) 4ástečné volno mám jen tehdy, když jedu s dětma k rodičům na chalupu. Jediný koníček jso děti, protože na nic jiného není čas a nebo energie. Do toho všeho ještě dělám zodpovědnou práci v bance, kde začínám mít problémy, jelikož se s dětmi občas musí na nemocnenskou, k doktorovi atd. Jedno ale vím jistě, ty děti za to opravdu stojej!!

PetrJan | 8.7.2016 14:50 Citovat »

Spad sem dotoho jak .... proste pořad nevim co sem byvali partnerce proved ale odešla bez varovani zedne na den a namě zustalo se postarat o mé dva syny a vanoce a to kevšemu bez prostředku stim že sem se musel postarat i o mou matku ktera se ne svou vinou dostala do finačních problemu takže novy rok dopadl ........

Musel sem zanechat živnosti a musel sem se učit jiným věcem atd

Tet po soude a litani skr papir na uřady se na pokraji sil. I psichicky se natom jen tak tak ale rači sito nepripouštim Jko tata 2 kluku proste musim klukum ukazat ze neni nic co by tata nedokazal tak jako mama

No a dale nejmlačí syn je postižen 3 stupne tak oto to bylo složite nebo obom klukum to pritižilo starši se zhoršil ve škole td ,.. A bombonek vysoudil sem alimenity v časce 250 na oba směsný že ? Dále když sem žada na socialce o pomoc jako živitel tak sem pohořel na byjokraciji a to mi bylo řečeno že musim jit do prace aby semi neskratili žili to sou uřady!! nato sem ted opet naštivy uřad a zažadal sem o pomoc ohledne bytu promě a mi kluky tak mi bylo řečeno že nejsem social a nežiju na ubytovně tak mi pomoct nemužou. NO A jetoho vice

ZAVĚREM - OTEC SAMOŽIVYTEL NEMA NIKDE ŽADNY ZASTANI ANI NA UŘADECH PROSTE NIKDE DOPOSAVAD SEM NENAŠEL ŽADNY ZASTANI NÁS OTCU SAMOŽIVYTELU ! ! ! !

Z | 23.11.2016 22:55 Citovat »

Pánové, klobouk dolů, že to všechno zvládáte. Jste úžasní tátové a držím vám palce. Moc děkuji, že jste ochotní se podělit o své zkušenosti s ostatními.

Napadá mě, že pokud byste potřebovali poradit, jak na výživné, na bydlení, nebo na práci, můžeme pomoci. V lednu rozjíždí APERIO nový kurz pro rodiče, který řeší právě práci a výchovu dětí: http://aperio.cz/729/nove-sance-restart-pro-mamy-a-taty-ve-slozite-situaci. Koná se v Praze, v Olomouci a v Žatci.

Kromě toho stále funguje naše poradna, http://www.aperio.cz/725/vitejte-v-poradne-aperio, kde si můžete dát poradit právě jak na dávky, výživné či finanční potíže.

A skvělou organizací pro táty je LOM, http://www.ilom.cz.

Držím palce a přeju hodně sil!

Eliška

Eliška, APERIO | 24.11.2016 10:57 Citovat »
"Životní situace otců samoživitelů ja otřesná, alespoň v mém případě, osobní volno 0,0 , najit si novou partnerku 0,0 , veškerý čas travím 3třema způsoby, dítě,práce a uklid, jestli to někomu funguje jinak tak blahopřeji :))"

Takhle přesně vypadá už 4roky můj život, ale jsem žena ...

elvíra | 30.4.2018 16:07 Citovat »
Komentovat