Víme, jak pomoci sólo rodičům

(c) aramis56 - Fotolia.com
26.11.2014 | zkouknuto: 2487x | komentářů: 3

Jedním z výstupů projektu je i tzv. position paper, tedy návrh opatření pro zlepšení situace sólo rodičů.

Stáhnout jej můžete zde.


Komentáře

Bydlení

Velkým problémem žen a hlavně matek SAMO-živitelek, je bydlení a jeho financování. Mají vesměs z důvodů MATEŘSTVÍ, oproti mužům menší platy a složitou situaci s uplatněním se na trhu práce.Dle mého názoru, je třeba vyřešit hlavně bydlení sólo-rodičů, aby měli po rozvodu lepší START a možnosti aktivního přístupu, ke svým pracovním aktivitám ale i možnosti realizace v osobním životě. Stát však momentálně, nefunkčními a nesmyslnými zákony to JEN STĚŽUJE , neumožňuje, ba rodiče pečujícího o dítě, se snaží doslova srazit na kolena. Ten, často po peripetiích rozvodu, nemá sílu se už ani zvednout a bránit. Musí uživit sebe i děti, a to je v dnešní době z jednoho platu téměř nemožné. OTEC DĚTÍ, často na své povinnosti k nim, rychle zapomene a sobecky si užívá na rozdíl od upracované matky, veškerý svůj čas JEN PRO SEBE. Jestli na DĚTI platí nějaké alimenty, jsou to vesměs směšné částky, které jsou výsměchem jejích MAMINCE. Stát to z nějakého důvodu toleruje a hraje si na mrtvého brouka. Myslím že resort, který se má starat o rodinu, totálně selhal a někdo, by měl být hnán k zodpovědnosti. V našem státě jak vidno, ruka- ruku myje a nejspíš, se rychlé nápravy nedočkáme. Na matkách samoživitelkách jsou tak nenápadně ale soustavně, páchaná neskutečná zvěrstva. Tak velkou zátěž, psychickou i fyzickou, jakou na ně společnost naložila, nejsou schopný v některých případech unést a samy zvládnout.Veškerá tíha a zodpovědnost za výchovu dětí, je tak ponechána vesměs na bedrech - jednoho rodiče.V bytě po rozvodu, by měl automaticky zůstávat rodič, který o děti pečuje. DĚTI, by nemusely ztratit DOMOV a zázemí .Druhý rodič by si měl zajisti bydlení, Kdyby byl, byt či dům, v jeho výlučném vlastnictví měl by tam matce i s dětmi , umožnit bydlení a to za standardní nájem, nebo se na bydlení by měl i podílet . Už něco takového existuje, ale je třeba ten zákon zpřísnit a dodržovat. Pohodli a zájmy děti, by měly být na prvním místě . Rozvod není válka, aby děti v jeho důsledku, a boji o majetek, musely přicházet o domovy a ženy by musely trpěly nějakou bezohlednou , bezcitnou nadvládou mužů. V tomto státě, se už ani stydět nikdo neumí? SLIBY, CHYBY......?

Péči o dítě po rozvodu

Péči o dítě po rozvodu nelze považovat za běžnou vzájemnou pomoc v rámci rodiny bez nároku na finanční odměnu. Tuto péči matka vykonává na úkor jiných ekonomických aktivit, včetně zaměstnání. Proto při výpočtu alimentů, musí být referenčním hlediskem částka, kterou by musela matka zaplatit profesionální chůvě, kdyby si tuto na všechny potřebné úkony najala. Dávka na péči o dítě, by měla být odvozována od toho, na kolik by přišel plat chůvy.

Alenaa | 7.12.2014 21:56 Citovat »

Zdravím vás a děkuji za tuto zprávu. Myslím, že v ní jsou obsaženy všechny oblasti, které sólo rodiče trápí a potřebují v nich podporu a pomoc. Prosím, komu je tato zpráva určena, jak se s ní bude dále pracovat?

Za sebe bych chtěla výrazně podpořit myšlenku mediace a to nejen během rozhodování soudu o svěření dítěte do péče či výši výživného a majetkového vyrovnání, ale hlavně i v průběhu dalších let, kdy je potřeba řešit s druhým rodiče nastalé situace. Současná situace je tristní, OSPOD nemá snahu vám jakkoli pomoci v dohodě s druhým rodičem, nemůžu pochopit, že zákonem není řešeno, že by se během tohoto procesu měl pracovník OSPODu osobně sejít a navštívit i druhého rodiče, kterému dítě svěřeno do péče nebude, ale i tak s ním bude v kontaktu. V první řadě by měla být cílem dohoda obou rodičů a zájem dítěte, což mediace může velmi podpořit jako třetí nezávislá strana. Bohužel, mezi rodiči bývají velmi často narušeny vztahy na tolik, že této dohody sami nejsou schopni, ale ve stávajícím systému není zajištěna podpora. Je velmi smutné, že o dítěti a rodičích pak rozhoduje soudce, který vůbec nemá ponětí o konréktní situaci a ani žádnou psychologickou odbornost, aby byl schopen vhledu do problémové situace. Vnímám pozice mediátora jako nezávislého odborníka a průvodce v situaci, kdy je potřeba co nejrychleji a co nejmíň bolestně vyřešit rozchod rodičů a oddělení dítěte od jednoho z nich, jako zásadní a důležitý prvek, který by velmi pomohl odstranit bariéry a nastavit tak nové funkční vztahy v rozpadlé rodině a hlavně by tím přispěl ke zklidnění situace pro rodiče a tím pádem i pro dítě.

Pavlína | 7.12.2014 22:39 Citovat »

Zustala jsem sama s dcerou a jsem ve špatne životni situaci.

Kateřina | 1.10.2017 17:20 Citovat »
Komentovat